Minerálne látky
Legenda:
1 / kosti
2 / svaly
3 / srdce a cievy
4 / kĺby
5 / tráviaci systém

CALCIUM 119 mg/l

Pomáha budovať a udržiavať silné kosti a zuby. Dôležitý pre svalovú funkciu a kontrakciu. Podporuje bunkovú komunikáciu. V nervovo svalovom systéme, ionizovaný vápnik uľahčuje nervové vedenie a svalové kontrakcie. Na bunkovej úrovni je vápnik dôležitým regulátorom transportu iónov. Podporuje činnosť srdcového svalu a ostatných svalov, nervové vzruchy a krvnú zrážanlivosť.

MAGNÉZIUM 53 mg/l

Prispieva k správnej činnosti svalov a nervov, udržuje srdcový rytmus a pevnosť kostí, pomáha telu vytvárať energiu a zasahuje do proteínovej syntézy. Nedostatok horčíka je spojený s hypertenziou a zvýšením cholesterolu, ktoré sú známe rizikové faktory pre aterogenézu a CAD.

SODÍK 4,1 mg/l

Kontroluje bilanciu vody v tele, podporuje acidobázickú rovnováhu, vodnú bilanciu, prenos nervového impulzu a svalovú aktivitu. Nízky obsah sodíka je vhodný aj ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb.

DRASLÍK 2 mg/l

Je uložený prevažne vo vnútri buniek a je potrebný pre mnohé biochemické procesy. Reguluje pH a osmotický tlak v bunkách, udržiava objem telesných tekutín. Podieľa sa na transportnom systéme výstupu sodíka z buniek a vstupu draslíka do buniek. Umožňuje prenos nervových vzruchov a prácu svalov. Je nevyhnutný pre metabolizmus sacharidov a bielkovín – reguluje výmenu vápnika.

KREMÍK 14,7 mg/l

Zabezpečuje elasticitu ciev a kože. Ako súčasť kostí a chrupaviek priaznivo ovplyvňuje ich vývoj. Napomáha k prijímaniu vápnika, rastu vlasov, nechtov a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov. Kremík má aj protisklerotické účinky.

BIKARBONÁT 549 mg/l

Jedným z najdôležitejších výsledkov požitia hydrogénhličitanu v organizme je vznik zmeny v acidobázickej rovnováhy ako aj pH krvi a koncentrácie hydrogénuhličitanu v biologických tekutinách. Bikarbonát pôsobí ako prevencia vzniku obličkových kameňov a pomáha v boji proti únave pre fyzicky aktívnych ľudí.

* Tieto účinky minerálnych látok nastávajú po určitej terapeutickej dávke.